• Chemie v praxi aneb Jak jsme my „deváťáci“ vyráběli zmrzlinu

• 02.11.2021 13:05
        • Dne 8. října jsme obohatili naše vědomosti tvorbou zmrzliny. Bohužel já ani kolega Klíš jsme neměli pomůcky, tudíž se objevil další člověk neboli Tomáš Zezula, který naštěstí pomůcky měl. Tak jsme si ho přidružili do skupinky.
          Dali jsme do misky salko, smetanu a kakao a promixovali. Poté jsme dali naši budoucízmrzlinu na 3 dny do mrazáku. (FOTO)
        • Naše tvoření zmrzliny bylo obohaceno několika vtipnými momenty. Např. když kolega Klíš snědl celé salko sám. Také jsme ochutnávali ostatní experimenty ostatních skupinek a došli jsme k závěru, že naše skupinka měla nejlepší zmrzlinu! Na druhém místě se umístila skupinka holek ve třetí lavici, nic jiné nám nechutnalo. Tento článek pro vás připravil Ondřej Skřivánek, protože ostatní kolegové na něm odmítli spolupracovat.

Ondřej Skřivánek, Tomáš Zezula a Patrik Klíš

Na začátku jsme našli jednoduchý recept na čokoládovou zmrzlinu, kterou jsme kvůli nedostatku čokolády nemohli vyrobit. Proto jsme se dohodli, že uděláme borůvkovou s kousky čokolády. Rozdělili jsme si, kdo a co donese a ve škole začali kuchtit.

Zhotovení zmrzliny proběhlo takto: rozdrtil jsem borůvky, zatímco kamarád šlehal smetanu. Borůvky jsem smíchal s kousky čokolády a přidal do vyšlehané smetany, kterou jsme osladily cukrem. Vše jsme společně pořádně zamíchali a uložily do mrazáku.

Dan Goliáš Matěj Stavělík

Třida 9. A se s paní učitelkou Sůrovou rozhodla vyrobit zmrzlinu.

Třetí vyučovací hodinu jsem si nachystala pomůcky a pustila se do výroby citronové zmrzliny. Vyšlehala jsem smetanu a do toho jsem přidala citronovou kůru a šťávu. Vše jsem promíchala. Hotovou zmrzlinu v kalíšku jsem dala do mrazáku. Zmrzlinu jsem si vyzvedla v pondělí o velké přestávce.

Všichni jsme byly spokojeni. Pokus se nám moc líbil. Takový pokus bych udělala znovu. Moje zmrzlina chutnala nejen mě ale i spolužačce Natalii Volné.

Gabriela Poláková

Došla jsem do školy s dobrou náladou. Víte proč? Protože jsme ten den ve škole vyráběli zmrzlinu.

Já jsem si vybrala příchuť slaný karamel, která mi velmi chutná. Na vlastní výrobu jsem potřebovala mléko, cukr, sůl, citronovou šťávu a smetanu.

Šla jsem do školní kuchyňky s paní učitelkou, kde jsem si vzala hrnec a svoji vařečku. Nadále mi paní učitelka zapnula sporák. Postavily jsme na něj hrnec, ve kterém se pomalu rozpouštěl cukr na karamel. Aby se nepřipaloval tak jsme do něj přilévaly po troškách mléko. A jak jinak, já jsem ho tam nalila trochu více. Potom moje spolupracovnice Gabriela Poláková rozmíchala smetanu s citronovou šťávou, kterou jsme přidaly do udělaného karamelu. Směs karamelu se smetanou jsme přelily do uzavíratelné krabičky, kterou jsme daly na tři dny do mrazáku. Nakonec když jsme vytáhly zmrzlinu, tak jsme zjistily, že není dostatečně ztuhlá. A s tou solí jsme to tak trochu přehnaly a nebylo to zase tak dobré.

Psala Marcela Košťálová a diktovala a vyráběla Natálie Volná

Nejdříve jsme si nakoupily ingredience a našly vhodný recept. Poté jsme si vzaly misku a v ní vyšlehaly smetanu. Do vyšlehané smetany jsme postupně přidávaly salko. Když jsme vymíchaly hustý krém, dochutily jsme ho skořicí. V menší misce jsme na malé kousky rozdrtily sušenky, které jsme přidaly do směsi a celé jsme to rozmixovaly mixérem do hladka. Vzniklou zmrzlinu jsme nalily do krabičky, kterou jsme poté odnesly do mrazáku ve školní kuchyňce.

Následující pondělí jsme si o velké přestávce pro zmrzlinu zašly a celou jsme ji snědly, neboť byla moc dobrá.

Natálie Doležalová, Natálie Šupíková, Karolína Aubrechtová a Adéla Bajerová

Měly jsme tu možnost vyrobit si vlastní zmrzlinu. Do naší skupinky jsme si donesly recept, suroviny a potřebné misky, vařečky, mixér a spoustu dalších nástrojů. V naší skupince jsme se domluvily, co kdo koupí a donese. Kromě zmíněných věcí jsme si měly donést i plášť a pro většinu holek gumičku.

V pátek jsme se sešly ve třídě a začaly kuchtit.

Já (Eliška) jsem rozehřívala čokoládu se slaným karamelem ve školní kuchyňce. Mezitím zbytek skupinky vyšlehával smetanu na pevnou šlehačku. Poté jsme vše smíchaly a přidaly salko. Vzniklou směs jsme přelily do krabičky a daly do mrazáku.

Bohužel po 6. vyučovací hodině zmrzlina ještě nebyla ztuhlá, proto jsme si ji vzaly až v pondělí o velké přestávce. Ale i tak byla velmi dobrá. Ve škole jsme ji celou nesnědly, tak jsme ji vzaly domů na ochutnávku rodině a snězení u filmu.

Eliška Veselá, Veronika Hanáková, Veronika Zezulová

Ve škole jsme dostali za úkol vyrobit si ve dvojicích zmrzlinu. My jsme se domluvily na oříškové zmrzlině.

Smetanu ke šlehání jsme nalily do misky a přidaly 2,5 lžic cukru. Následně jsme to cca 25 minut mixovaly, dokud nám nevznikla pevná šlehačka. Přisypali jsme ořechy dle naší chuti a daly zamrazit. Zmrzlinu můžeme směle doporučit, neboť byla výborná.

Petra Válková a Kristýna Kolářová

Ve škole jsme měli možnost si v chemii udělat zmrzlinu. Tak jsme si přinesli pomůcky a vytvořili skupinky.

Nejprve jsme nalily 2 smetany ke šlehání do misky a pomalu je rozšlehaly tak, aby se z toho stala pevná šlehačka. Potom jsme podle chuti přimíchaly moučkový cukr a hrst rozemletých ořechů. Vzniklou směs jsme přelily do misky s víčkem a odnesly do mrazáku.

Natálie Homolová a Nikola Kargerová

Pátek 26. 4. 2024