• Projektový den „Svět hmyzu kolem nás“

• 22.09.2020 18:55
        • V pátky 11. a 18. září 2020 jsme se s žáky 8. AB naší školy zúčastnili projektového dne, který měl za cíl nám přiblížit užitečné a škodlivé druhy hmyzu, se kterými se můžeme setkat na zahradě či v lese a naučit nás, jak si vyrobit hmyzí hotel a k přírodě šetrný repelent. (FOTO 11. 9.); (FOTO 18. 9.)
        • Po společném úvodu, kdy jsme se seznámili s odborným garantem projektového dne Ing. Petříčkem, byli děti rozděleny do dvou skupinek.
          První skupina žáků se pod vedením Ing. Petříčka věnovala historii škodlivého a užitečného hmyzu v lese, významným škůdců (např. lýkožrout smrkový, bekyně mniška, chroust obecný) a ochráncům (např. pestrokrovečník mravenčí, mravenec lesní, lumek velký, zlatoočka) lesních porostů. Dále se seznámila se s bionomií a možnostmi ochrany a obrany v lesním hospodářství. Následovala ukázka požerků a přiřazování k jednotlivým druhům škodlivého hmyzu. Žáci se též podrobněji obeznámili s kůrou a dřevem stromů tak, aby je v přírodě dokázali sami rozpoznat. Nakonec vyrobili několik hmyzích hotelů, které se odteď nacházejí v areálu naší školy.
          Druhá skupinka se mezitím věnovala výrobě přírodního repelentu proti komárům a klíšťatům z rozmarýnu a levandule. Kromě těchto bylin se s využitím všech svých smyslů podrobněji seznámila i s několika dalšími rostlinami, které člověk využívá nejen v kuchyni jako koření či k přípravě pokrmů, ale i k výrobě mastí, léčivých čajů nebo odvarů.
          Po uplynutí určeného času a nezbytném občerstvení se skupinky žáků na stanovištích vyměnili. Projektový den jsme plni dojmů a vůní zakončili společným fotografováním s vyrobenými repelenty a před našimi nově zbudovanými hmyzími hotely.

Vendula Sůrová

Pátek 26. 4. 2024