• Matematický klokan 2023

• 14.04.2023 18:08
      • Soutěž Matematický klokan se letos konala v pátek 17. a v pondělí 21. března 2023. Jde o mezinárodně koordinovanou soutěž, která byla vytvořena podle obdobné soutěže, jež byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. (FOTO)
      • Soutěžící jsou podle věku rozděleni do šesti kategorií: Cvrček, Klokánek, Benjamín, Kadet, Junior a Student.
        Na základních školách se soutěží ve čtyřech kategoriích – Cvrček (2. a 3. ročník), Klokánek (4. a 5. ročník), Benjamín (6. a 7. ročník), Kadet (8. a 9. ročník). Úlohy jsou rozděleny do tří skupin, za 3, 4, a 5 bodů. Soutěžící vždy vybírají jednu z několika možných odpovědí. Při správné odpovědi se příslušný počet bodů přičítá, při nesprávné se jeden bod odčítá, při žádné odpovědi se ani neodčítá ani nepřičítá. Aby se nestalo, že někdo ze soutěžících bude na konci hluboko pod nula body, dostává každý Cvrček hned na startu 18 bodů a ostatní kategorie bodů 24. Maximální počet bodů pro Cvrčky je 90 bodů, pro ostatní kategorie 120 bodů.
        Výsledky za školu se odesílají okresnímu koordinátorovi, který je dále zpracovává a odesílá. Po několika úrovních zpracování jsou pak vytvořeny výsledky republikové.

Jak to probíhalo a dopadlo na naší škole?
        Soutěžícími byli všichni žáci přítomni ve škole – soutěže se zúčastnilo tedy 313 žáků a žaček.

I. stupeň pracoval většinou klasicky – „papírová forma“.
        II. stupeň měl zadání v EDUPAGE. Žáci k vypracování používali mobilní telefon, popřípadě měli k dispozici tablety. Tam si přečetli otázku a po svém výpočtu, úvaze označili správnou odpověď.

CVRČEK

1. Tunega Patrik 3.B                 62 bodů

1. Špringerová Amálie 2.A       62 bodů

2. Bidiuk Karolina 2.B              61 bodů

2. Rak Jonáš 3.A                       61 bodů

3. Pokorný Martin 3.A              60 bodů

KLOKÁNEK

1. Břetislav Ševčík 5.A             96 bodů

2. Tadeáš Macourek 5.A           88 bodů

3. Filip Svoboda 5.A                 84 bodů

BENJAMÍN

1. Janiga Vojtěch 6.A                85 bodů

2. Kovář Daniel 6.A                  64 bodů

3. Kořínek Filip 6.A                 62 bodů

3. Habrda Jakub 7.A                 62 bodů

3. Štecová Nela 7.C                  62 bodů

KADET

1. Vlach Adam 9.A                   90 bodů

2. Polák Matěj 8.A                    82 bodů

3. Azzarone Giulia 9.A             73 bodů

Gratulujeme ke krásným výsledkům. Přejeme všem další úspěchy a radost z počítání.

Za učitele matematiky Martina Zourková

Ukázka úlohy