• Mezinárodní den otevřených dveří

• 02.06.2022 11:19
        • V neděli 22. května naši školu navštívila čtyřicetičlenná skupina slovenských školáků ze ZŠ Moravany nad Váhom, aby si společně s našimi osmáky porovnali získané zkušenosti při realizaci projektu Spectrasol. Jedná se o pilotní projekt výměny stávajícího osvětlení učeben školy, za moderní LED prokognitivní, jenž byl umožněn díky Fondu malých projektů přeshraniční spolupráce. (FOTO)
        • O výhodách nového osvětlení seznámil přítomnou slovenskou delegaci doplněnou o místostarostu města Bučovice Mgr. Jana Růžičku, Ph.D. a starostu TJ Sokola Bučovice Mgr. Petra Hanáka, zástupce firmy Spectrasol - Ing. Ondřej Kubíček. Po zajímavém úvodu o historickém vývoji umělého osvětlení, se prezentace výsledků fyzikálního a biologického výzkumu ujali zástupci žáků 8. ročníku naší školy. Závěry půlročního zkoumání účinků instalovaných LED prokognitivních panelů, do kterého bylo zapojeno více jak 80 žáků a několik učitelů, potvrdily pozitivní vliv nového osvětlení na lidskou psychiku a duševní výkonnost.
          Úspěšná žákovská prezentace byla vyvrcholením dne otevřených dveří na ZŠ 711. Ve zbývajícím čase proběhlo také mezinárodní fotbalové utkání smíšených družstev, s překvapivými výkony mladých slovenských hráček. Po spravedlivé remíze naplnily vyhládlé žaludky sportovců výborné opečené špekáčky. Závěr dne patřil společenským hrám v tělocvičně školy, která také splnila funkci provizorní noclehárny. Po velmi krátké noci následovala vydatná ranní snídaně, aby se mohly namíchané slovenské a české týmy vydat na objevování tajných zákoutí Bučovic. Průvodcem se jim staly staré historické pohlednice. Na vítězný tým čekala sladká odměna v konstrukci Čertova mostu, coby dominanty zrekonstruované Kalvárie. Dvoudenní pobyt Slováků ukončilo vřelé rozloučení, při kterém ukápla i nejedna slzička. Příslib všech účastníků: „Snad se ještě uvidíme?“, je velmi kladným hodnocením tohoto mezinárodního setkání. Tak třeba příště v Moravanech?
          Mgr. Bronislav Budík

Pátek 19. 4. 2024