•  PRO-KOGNITIVNÍ OSVĚTLENÍ NA ZÁKLADNÍ ŠKOLE BUČOVICE 711
        • PRO-KOGNITIVNÍ OSVĚTLENÍ NA ZÁKLADNÍ ŠKOLE BUČOVICE 711

• 17.05.2021 19:56
        • Benefity nového typu osvětlení, které se svým barevným spektrem blíží přirozenému slunečnímu záření, zkouší ve své odborné učebně výtvarné výchovy Základní škola Bučovice 711. (Prohlédni si ZDE)
        • Lepší zrakový komfort, soustředění, paměť i výkon, to vše s sebou přináší bio-optimalizované pro-kognitivní světlo, které vyvinula společnost Spectrasol ve spolupráci s vědci z Českého vysokého učení technického. Nový typ svítidel nyní testuje Základní škola Bučovice 711, a to díky její ředitelce Mgr. Miroslavě Hanákové.

Bio-optimalizované pro-kognitivní světlo je vytvořeno na základě lidských biorytmů, čímž přispívá k podnětnějšímu a zdravějšímu prostředí. Během dne, kdy svítí slunce s vyrovnaným spektrálním složením a obsahem všech barev, dostává náš lidský organismus signál k aktivitě. Běžná LED svítidla či zářivky s nevyváženým spektrálním složením však tuto potřebnou biologickou účinnost nemají.

Na Základní škole Bučovice 711 bylo nainstalováno celkem 12 světelných panelů v odborné učebně výtvarné výchovy. „Jde o pilotní projekt, jenž je umožněn díky Fondu malých projektů přeshraniční spolupráce se slovenskou Základní školou Moravany nad Váhom. Do budoucna plánujeme instalaci tohoto osvětlení ještě v dalších učebnách“, doplňuje paní ředitelka Miroslava Hanáková.

„Potenciál bio-optimalizovaného pro-kognitivního světla dříve dokázal pilotní projekt na pražském gymnáziu Na Pražačce, kde bylo po jeho instalaci sledováno meziroční výrazné zlepšení prospěchu, lepší výsledky v psychologických testech, resp. v kognitivní vytrvalosti a výkonu, lépe fungovala i krátkodobá paměť. Kvalitní světelné prostředí navíc kladně ovlivnilo i synchronizaci vnitřních biologických hodin organismu. Studenti se snadněji vyrovnávali se zkráceným spánkem při časném vstávání, snížili počet pozdních příchodů a dokázali se v ranních hodinách i lépe soustředit.,“ říká o inovativním osvětlení Ing. Ondřej Kubíček ze společnosti Spectrasol, která projekt realizovala.

Správné světlo dokáže v kladném smyslu ovlivnit náladu a celkové klima školy, pozitivně působit na zdraví i podpořit bdělost, soustředění, krátkodobou paměť a plynoucí prospěch.

Základní škola Bučovice 711 se tak pořízením pro-kognitivního osvětlení zařadila mezi čtyři školy v České republice, které se mohou tímto osvětlením pochlubit.

O společnosti Spectrasol

Spectrasol se zaměřuje na vývoj, výrobu a aplikaci bio-optimalizovaných světelných systémů sladěných s přírodou pro lepší fyzické a psychické zdraví, výkon a vitalitu lidí v organizacích. Na vývoji a ověřování účinnosti spolupracuje s renomovanými vědeckými pracovišti a experty. Osvětlení nabízí do školských zařízení, výrobních, kancelářských a komerčních prostor či domovů seniorů, ale také do speciálních projektů, například projektu kosmického výzkumu Hydronaut H03 Deeplab nebo do světelné sprchy pro olympioniky v Pchjongčchangu.

Ing. Ondřej Kubíček

Čtvrtek 25. 4. 2024